Студијска посета студената Црквеног права београдским светињама
Студенти Правног факултета у Крагујевцу посетили су београдске светиње, Музеј СПЦ и изложбу поводом 850. годишњице рођења светог Саве.
Група од 50 студената друге године Правног факултета Универзитета у Крагујевцу, предвођена професором Црквеног права протојерејем-ставрофором Велибором Џомићем и асистентом Луком Петровићем, посетила је 18. јуна 2026. београдске светиње, Музеј Српске Православне Цркве и Галерију Српске академије наука и уметности.
У оквиру традиционалне студијске екскурзије, коју студенти Црквеног права већ годинама организују на крају семестра уз подршку деканата факултета, обишли су цркву Ружицу, капелу Свете Петке на Калемегдану, Патријаршију српску, Саборну цркву и Храм Светог Саве.
Током посете Музеју Српске Православне Цркве студенти су се упознали са бројним сакралним предметима, као и вредним црквеноправним документима. Посета је имала циљ да омогући студентима проширивање знања из Црквеног права, посебно о устројству Српске Православне Цркве, улози Светог Архијерејског Сабора, Светог Архијерејског Синода, патријарха српског, Великог црквеног суда и других црквених органа.
Посебан део студијске посете била је изложба у Галерији САНУ, приређена поводом 850. годишњице рођења светог Саве. Студенти су имали прилику да виде драгоцене светиње донете из манастира Хиландара, међу којима су иконе Христа Пантократора и Богородице с иконостаса главног храма из времена светог Саве, мозаична икона Богородице Одигитрије пред којом се упокојио преподобни Симеон Мироточиви, као и иконе светог Саве и светог Симеона.
Током обиласка изложбе представљени су и најстарији примерак Уставца Светог Саве за карејску испосницу Светог Саве Освећеног, као и други сакрални предмети који у Србији и Грчкој имају статус културних добара.
СПН је писао да ће у Храму Светог Саве, сваког петка после вечерњег молебна, бити служен Акатист Пресветој Богородици.