Служен је помен настрадалим Србима код Придворачке јаме
Помен је служен за 13 угледних српских домаћина које су усташе на овом месту убиле 1941. године, само зато што су били православни Срби.
Код Придворачке јаме је 24. јуна 2026.године служен помен за 13 угледних српских домаћина које су усташе на овом месту убиле 1941. године, само зато што су били православни Срби.
Свештеник Милан Бужанин поручио је да су придворачки мученици страдали као добри, честити и угледни људи, те да њихова жртва никада не смије бити заборављена.
Свештеник Милан Бужанин поручио је да су придворачки мученици страдали као добри, честити и угледни људи, те да њихова жртва никада не смије бити заборављена.
„Нека Господ Бог прими њихову жртву и благослови њихове потомке, као и све нас који се на овом мјесту окупљамо и молитвено их прослављамо. Када у августу прослављамо пребиловачке мученике, тада прослављамо и придворачке и све друге мученике који су пострадали током 1941. и 1942. године у страшним страдањима која су задесила наше крајеве“,– рекао је Бужанин.
Он је истакао да је посебно болна чињеница да су злочине починиле дојучерашње комшије, али и подсетио на јеванђељску заповићест да се људи моле и за своје непријатеље.
„Треба да се молимо за непријатеље своје и да имамо љубав према њима, јер ће се по томе знати да смо заиста деца Божија и Његови достојни ученици и потомци“,– поручио је Бужанин.
Он је најавио да ће ове године, на Видовдан, бити обновљена литија у знак сећања на српске жртве из Првог светског рата.
Након вечерњег богослужења у Саборном храму, литија ће кренути до спомен-костурнице у Подгљивљу, где ће бити служен помен.
„Та литија је одржавана до Другог светског рата, када је прекинута. Ове године, када се навршава 110 година од страдања из 1916. године, биће обновљена и надамо се да ће бити настављена у годинама које долазе“,– навео је Бужанин.
У име потомака и сродника страдалих, присутнима се обратио Жељко Шакота, који је захвалио Епархији захумско-херцеговачкој и приморској, свештенству, Граду Требињу, мештанима Придвораца и свима који помажу да се страдање придворачких мученика обележава на достојанствен начин.
„Већ четврту годину на овај начин обележавамо њихово страдање. Надам се да на овоме нећемо стати. Мештани и потомци покушаће да ограде простор око капеле и уреде прилаз јами“,– рекао је Шакота.
Према његовим речима, један од наредних корака требало би да буде спелеолошко испитивање јаме и, уколико услови дозволе, њено прилагођавање за посетиоце.
„Ово није обична јама, него пећина. Када би била безбедна за улазак, ово место страдања постало би јединствено не само у Требињу и Херцеговини него и шире. Посетиоци би могли лично да се увере кроз какве су муке пролазили наши страдалници“,– рекао је Шакота.
Он је додао да би уређење овог простора било посебно значајно за ученичке екскурзије које долазе у Требиње, како би млади на аутентичном месту учили о прошлости и страдању српског народа.
Шакота је затражио и да се спомен-костурница жртвама из Првог светског рата на гробљу у Подгљивљу и споменик придворачким мученицима
повежу стазом и тако постану јединствен споменички комплекс.
Он је подсетио да је код Придворачке јаме убијено 13 људи, док су тројица заробљеника успела да побјегну. Њихово бекство, према његовим ријечима, спријечило је усташе да на истом месту погубе још неколико десетина Срба који су били затворени у Требињу.
Међу страдалима је био и његов прадед Божо Шакота, тадашњи командир полиције, који је међу првима ухапшен и доведен на губилиште.
„Без истине нема живота како треба. Из незнања се рађа много тога лошег, а када знамо шта се догодило, онда је све другачије. Зато је важно да негујемо сећање на жртве и сваке године долазимо на ово место“,– поручио је Шакота.
Мештанин Придвораца Србо Шкеро рекао је да је за тачно место страдања, иако живи свега стотинак метара од њега, сазнао тек 1991. године, када га је обележио упокојени владика Атанасије.
„Страшна је истина да се о овоме деценијама ћутало, а ово место је било затрпано и запуштено. Поседњих двадесетак година водимо рачуна да све буде уредно и редовно обележавамо страдање“,– рекао је Шкеро.
Он је навео да пећина има две просторије и да су мештани улазили у њену унутрашњост, где су могли да виде место на којем је злочин почињен.
„Заробљенике су из града довозили аутобусом, а потом их уводили по двојицу. Када су људи схватили да их не воде на суђење, него на погубљење, тројица су успела да побјегну. Захваљујући њима, злочин је заустављен и нису убијени сви који су те ноћи били затворени“,– испричао је Шкеро.
Помен је служен и код споменика на гробљу у Подгљивљу, где су 2022. године положени посмртни остаци седам придворачких мученика.
Код споменика придворачким жртвама на градском гробљу у Подгливљу цвеће је положила делегација Градске управе на челу са градоначелником Мирком Ћурићем и потомци страдалих.
Раније је СПН писао како је Патријарх Порфирије поново посетио изложбу „Свети Сава”.