Сремска Митровица домаћин научног скупа и симпозијума
У Сремској Митровици уприличен је јединствен акредитован Симпозијум-стручни скуп на тему „Научни и црквени поглед на даровитост".
Почетак овог догађаја обележен је молитвено и саборно уз савршавање вечерњег богослужења у Саборном храму Светог Димитрија у Сремској Митровици, 10. јуна 2026. године.
Испред Градске управе, све присутне у име градоначелника поздравила је госпођа Анита Обрадовић, начелник Градске управе за социјалну заштиту и здравство, поред присутне заменице наченика за културу и спорт госпође Љубице Митровић.
Посебну част учинило је присуство редовног професора предмета библијска књижевност са одсека за компаративну књижевност Филозофског факултета, Универзитета у Новом Саду.
Стручни скуп са темом „Научни и црквени поглед на даровитост” отворио је свечаним концертом новосадски инклузивни хор „Исон” под диригентским вођством господина Миодрага Близанца.
Уз концерт деце са изузетним благословом, а ово је била и прилика да се вишеструки шампион у пливању Александар Ковачевић представи са низом ликовних радова, уз концерт који је епархијски Одбор за верску наставу организовао у сарадњи са Градом Сремска Митровица у холу Медицинске школе „Драгиња Никшић” у Сремској Митровици.
Непревазиђени хористи, деца, родитељи, наставници ШОСО „Милан Петровић” из Новог Сада показали су шта је даровитост у најпосебнијем смислу, специјалне педагогије и радовања у духовном смислу и смислу катихетике као гране богословља.
Домаћини овог концерта, управа школе која сваког пута за активности Одбора отвара своја врата, јесте воља која чини чуда. Најбољи ђаци који похађају ову школу, даровита деца са посебним благословом, шампион који прилаже своје рукодеље, јесу најбољи могући тренутак да отпочне прича о даровитима, у средишту дешавања Епархије сремске.
Догађај је окупио најистакнутије прегаоце на пољу педагошких, богословских, психолошких, медицинских и историјских наука са јасним циљем, да Епархија сремска постане центар својствене даровитости деце и младих у целини.
Скуп је почео радним излагањима, подељеним у две сесије, којима су руководили редовни професор ПБФ Светог Василија Острошког у Фочи, Универзитета у Источном Сарајеву, протојереј- ставрофор проф. др Владимир Ступар и проф. др Јасмина Пекић, ванредни професор са Одсека за психологију Филозофског факултета, Универзитета у Новом Саду.
На почетку све присутне поздравила је начелница Градске управе за културу и спорт, госпођа Марија Вуруна, испред једног од организатора, управе Града Сремска Митровица.
Излагачи са темама били су, проф. др Владимир Ступар „Даровитост као благодатни живот у Цркви”, проф. др Грозданка Гојков „Таленти и пут до изврсности“, др Славица Максић и др Славица Шевкушић „Шта је даровитост у детињству и младости?“, др Предраг Вајагић „Ученици са изузетним – посебним способностима у образовном систему социјалистичке Југославије“, асс Мирослав Миловановић „Unlocking Gifted Potential- Gardner`s Multiple Intelligences and the Video Game Portal in Secondary Education“, проф. др Јасмина Пекић и проф. др Слађана Зуковић „Подстицање развоја даровитости – улога породице и школе“, проф. др Чедо Миљевић „Даровити у светлости клиничке етиологије“, проф. др Драгомир Сандо „Црквено-интернатско школство и рад са даровитом децом“, доцент др Сава Милин „Даровитост као искушење“, јереј мр Стефан Недић „Даровити ученик са посебним благословом“.
Симпозијум је организовао Одбор за верску наставу Епархије сремске под покровитељством Града Сремска Митровица, Министарстава просвете и правде, установе Казнено-поправног завода у Сремској Митровици, Митровачке гимназије, Завода за унапређивање образовања и васпитања као и појединаца, друштвено одговорних компанија и установа.
Учесницима је био организован обилазак музеја Казнено-поправног завода, Царске палате Сирмијума и базилике Светог Димитрија, уз помоћ етнолога и стручног водича Душанке Станковић из Завода за заштиту споменика културе.
По свршетку скупа, на јесен, планира се и издавање Зборника радова са скупа уз помоћ Града Сремска Митровица и Архива Војводине.
Овај симпозијум пратили су вероучитељи, наставници, стручни сарадници – педагози, психолози из основног и средњошколског система образовања, васпитачи у предшколским установама, директори и помоћници директора установа образовања и васпитања са територије Епархије сремске, али и шире.
Завршна свечана академија научног скупа о даровитима у Сремској Митровици, уприличена је у сремскомитровачком позоришту „Добрица Милутиновић” са почетком у 19 часова, 11. јуна 2026. у организацији Одбора за верску наставу Епархије сремске и Града Сремске Митровице.
Све присутне у име Митрополита сремског Василија поздравио је и пренео благослове председник Одбора за верску наставу Епархије сремске протојереј-ставрофор проф. др Драгомир Сандо, рекавши да је ово јединствена слика да се иконизују даровита деца под сводовима и покровом црквене педагогије и унапреди њихов статус у просвети.
Испред Министарства просвете поздраве је упутила помоћник министра за ресор средњег образовања госпођа Данка Нешовић, нагласивши да је држава неговала, али и припремила низ мера да се најбољи награђују и да им се пружи свака максимална могућа подршка, те да простор да још више напредују.
У име домаћина, Града Сремска Митровица, заменица градоначелника Даница Недић, посведочила је понос свих што се у организацији епархије и града баш у највећем сремском граду покреће историјски пројекат и отвара ново поглавље за изузетне којих је, хвала Богу пуно, како у Митровици, тако и широм наше епархије и Српске цркве.
У академији су наступили Етно група „Српски дом” при Саборном храму, а завршно предавање о даровитима одржао је гост-архимандрит Методије игуман Светог манастира Хиландара који борави у дводневној посети Сремској Митровици.
За све заслуге уручена су благодарја, плакете Одбора за верску наставу Епархије сремске за четрдесетогодишњицу епископске службе у Епархији сремској Митрополиту сремском Василију, хиландарском игуману оцу Методију, Граду Сремска Митровица и добротвору господину Милану Петковићу из Сремске Митровице.
Свечаном вечером у сали Српског дома окончан је стручни скуп и овај диван догађај у Епархији сремској на којој су додељене благодарнице републичким, покрајинским, градским и другим државним институцијама за реализацију овог значајног скупа, који ће баштинити подршку даровитих у сваком наступајућем тренутку, као вид подршке и изврсности онога што Господ даје, а да се умножава.
Раније је СПН писао како је манастир Крушедол добио новог настојатеља.