Одржан је сабор вероучитеља Митрополије црногорско-приморске
Сабор је уприличен на Цетињу.
Сабор вероучитеља Митрополије црногорско-приморске на Цетињу је 20. јуна 2026. године благословио Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије.
Он је још истакао да вероучитељи сеју семе речи Божје у душама деце, да та реч напредује и умножава своје плодове, дарове и благослове кроз цео њихов живот, а да деца која похађају веронауку нису изузета из овога света пуног искушења.
„Међутим, ако се у њиховим душама укорени реч Божја, уколико они заволе лепоту дома Божјег, то ће сигурно значити у њиховим животима много и то је нешто, вероватно, најважније. Реч Божју коју ви преносите деци, то васпитање и то дотицање њихових душа и њихових дарова преко веронауке, има огромно дејство. То је веома важно, то допуњује недостатке у образовању – ваш рад, вероучитељски“,– беседио је митрополит Јоаникије.
Он још примећује да је на жалост, у веронаука у школама одавно потиснута, а да се чак и оно што је било добро у световним наукама потискује.
"Сада је за световно образовање појам вере, врлине, просто постао страни појам – све се више избегава, све се више овај свет удаљује од Бога и од Цркве",– казао је Архијереј.
Осврнувши се на Дечији сабор, најлепше и најрадосније сабрање у Митрополији црногорско-приморској, које окупља преко две хиљаде полазника школа веронауке и њихове вероучитеље, казао је да се много радује томе сабору, да је он важан, али да је најважније да се што више деце приведе Цркви и да што више деце постану учесници светих богослужења.
„Чак можемо и на такав начин размишљати, да је то и смисао и циљ веронауке и нећемо погрешити. Јер она деца која заволе света богослужења, они ће се сигурно даље интересовати да улазе све дубље и дубље у тајне свете вере. Тако да то учење на веронауци се не дотиче само дечијег разума, него треба да се дотакне целог њиховог бића. А када деца заволе богослужења и када постану учесници светих богослужења, и то активни, не само пасивни, они ће сигурно ићи много даље него што то ми можемо и предвидети“,– рекао је Митрополит Јоаникије.
Краћи извјештај о протеклој школској години поднео је координатор Катихетског одбора јереј Павле Божовић, а потом је своја искуства о вишедеценијском раду пренела вероучитељица из Требиња гђа Неда Гудељ.
Вероучитељи су имали прилику и да се упознају са новим пројектом – интернет платформом за веронауку, вероучитеље и њихове ученике.
Овај изузетно значајан и скуп пројекат, који је Катихетском одбору поклонила фирма „Кодеус“ из Подгорице.
Пројекат је вероучитељима представио један од креатора платформе г Никола Љумовић, са којим је у изради учествовао и г. Александар Дрекаловић.
Раније је СПН писао како се у Требињу организују кампови спорта, математике, НТЦ учења и традиције.