Обележена је годишњица одбране Сарајевско-романијске регије
На Равној Романији служен је помен и парастос погинулим војницима Војске Републике Српске.
Поводом годишњице одбране Сарајевско-романијске регије у организацији Владе Републике Српске и Министарства борачко-инвалидске заштите 16. јуна 2026. године у манастиру Светог великомученика Георгија на Равној Романији је служен парастос погинулим војницима, војсковођама и настрадалом народу те регије.
Молитве за душе свих пострадалих узнели су: архимандрит Андреј, настојатељ манастира; умировљени протојереј-ставрофор Мило Рацковић; протосинђел Владимир, намесник манастира Кнежина; војни свештеници: протојереј Милорад Милинковић, протонамесник Душко Лаловић, јереји Немања Лакић и Томислав Пајевић; протојереј Дражен Делић, парох добрињски.
Присутном верном народу пригодном беседом обратио се игуман Андреј, који је подсетио на значај жртве војника, војсковођа и верног народа који су својим животима бранили и одбранили земљу у којој се данас ужива слобода.
„Сви смо позвани да ту жртву ценимо, поштујемо и никад не заборавимо“,— нагласио је архимандрит Андреј.
Парастосу су присуствовали чланови породица пострадалих, представник саветник у Министарству борачко-инвалидске заштите г. Зоран Бенак, представник амбасаде Републике Србије гђа Наташа Ђорђевић, градоначелник Источног Сарајева г. Љубиша Ћосић, начелник општине Соколац г. Страхиња Башевић, представници локалних управа и борачких организација са ове регије.
Сви сабрани су после парастоса присуствовали и пригодној академији у порти манастира Светог Георгија на Равној Романији.
На унутрашњим зидовима овог храма, уместо иконописа, уписана су имена више од 4.000 српских бораца погинулих у одбрани Сарајевско-романијске регије.
Претходно је на Војничком гробљу "Нови Зејтинлик" на Сокоцу где је сахрањено 949 погинулих бораца служен помен, те положени венци и цвеће.
Одбрана Сарајевско-романијске регије, била је један од најтежих задатака Војске Републике Српске у коме је Сарајевско-романијски корпус корпус одбио 35 офанзива непријатељских снага.
Овај корпус формиран је 22. маја 1992. године према налогу Главног штаба Војске Републике Српске, а његове јединице су биле размештене на ширем подручју Сарајева.
Дан одбране Сарајевско-романијске регије обележава се у организацији Одбора Владе Републике Српске за његовање традиција ослободилачких ратова као историјски догађај од републичког значаја.
Раније је СПН писао како је Патријарх Порфирије служио у Саборној цркви.