Кроз Требиње ће поново проћи Видовданска литија

Требиње се припрема за Видовданску литију. Фото: trebinje.rs.ba

Српска православна Црквена општина Требиње на Видовдан, у недељу, 28. јуна, 2026. године, организује видовданску литију у Требињу, од Саборног храма Преображења Господњег до гробља у Подгљивљу.

Како се наводи на сајту Епархије захумско-херцеговачке, видовданска литија се у Требињу одржавала до Другог светског рата, као молитвени спомен на пострадале и обешене Србе у периоду од 1914. до 1916. године од стране аустро-угарске управе.

Ове године обележава се 110 година од њиховог страдања, те је упућен позив верницима да молитвено учествују у обновљеној литији.

Према најављеном програму, у 18.00 часова биће служена вечерња служба у Саборном храму Преображења Господњег, док је полазак литије предвиђен за 18.30 часова, након чега ће бити служен помен за упокојене.

Старешина Саборног храма Светог преображења Господњег, протојереј-ставрофор Борис Бандука је 25. јуна 2026.године испред Спомен-костурнице страдалим и објешеним Србима у Подгљивљу, најавио да се након 110 година од страдања требињских Срба обнавља Видовданска литија, тај косовско-видовдански завет те да на тај начин чинимо спомен на ово страдање.

"Сама литија јесте молитвени ход ка Христу и ка оној жртви коју је Христос за нас учинио, где нас је спасио од греха и смрти, а самим тим и молитвени спомен за све пострадале који су ишли тим Христовим путем. Ево, након 110 година од њиховог страдања, желимо да изађемо из те наше затворености, да од нашег Саборног храма Светог Преображења Господњег кренемо молитвеним ходом, путем којим су ишли ти страдалници. Да кренемо путем којим је ишао и прота Видак Парежанинин, који је заједно са својим народом овде у Требињу обешен и сам пострадао али и за путем којим је ишао прота Стеван Правица, који је све те људе који су били обешени, претходно исповедио, причестио и он је пострадао на један други начин. Оно што је важно јесте да ова литија буде нама као једно подсећање на њихову жртву али исто тако да буде наше сведочанство вере, вере у живога Бога, вере коју су имали ти страдалници, у том свом страдању, гдје су недужни страдали само зато што су православни Срби”,– навео је Бандука.

Он је истакао да ће овај молитвени догађај почети у Саборном храму Светог Преображења Господњег, на Видовдан, 28. јуна 2026.године у 18 часова, где ће бити служена вечерња служба.

“Потом у 18 и 30 ћемо кренути у литији кроз град до Спомен-костурнице у гробљу у Подгљивљу, где ће бити парастос и помен за све невино пострадале наше Србе. Служићемо помен да се сећамо кроз молитву њих и да се молимо њима као страдалницима да се више никада то не понови али да се молитвама Господу помолимо за покој њихових душа, а да се они, такође, моле за нас да нам Господ да крепости и снаге да одолимо свим искушењима у овоме свету”,– рекао је Бандука.

Дејан Шкриван, историчар каже да се у Спомен-костурници налазе кости 79 људи, најугледнијих Требињаца тог времена, који су страдали само зато што су били Срби и елита народа.

"Аустро-угарске окупаторске власти су сматрале да ако униште елиту да ће обезглавити цели народ. Овде говоримо о свештеницима, учитељима, трговцима и другим угледним људима. Видовданске литије су спонтано покренуте након рата. По подацима видимо да је у литијама учествовало око 7.000 људи, иако је у градском језгру било око 3000 становника. Дакле, у њима није учествовало само становништво града него свих околних места. Посебно су били бројни Зупчани и Ластвани као најстрадалнија места у требињском крају у том времену. Литије су 1941. прекинуте, дошла је нова окупација, власти НДХ су гасиле све што је српско, писмо језик, обичаје и тих Видовданских литија, не да није било него су настали нови покољи. Комунистричке власти 1945. године нису биле склоне да се то обнови и ми данас исправљамо неправду, не само према жрвтама које су сахрањене у Спомен- костурници него према свим нашим прецима који су у тим литијама учествовали”,–навео је он.

Градоначелник Требиња Мирко Ћурић је рекао да је веома важно да знамо шта се дешавало нашем народу кроз историју. Он је позвао све људе из Требиња и окружења да се придруже Видовданској литији.

“Позивам све Требињке и Требињце и људе из окружења, поготово оне чији су преци и сродници страдали у том периоду, да нам се придруже. Не желимо да се инатимо, светимо али никада не смемо и нећемо да заборавимо шта се дешавало у том периоду. Такође, да обновимо све споменике, да их одржавамо. Мислим да чак тај материјални дио није толико важан колико је важно да будемо бројни на овај дан и да наставимо са Видовданским литијама”,– рекао је Ћурић.

Из Српске православне црквене општине Требиње истичу да ће се у литији носити само црквени барјаци и иконе па сви они који буду желели могу из својих домова понети икону, како би се достојанствено обележио крсто-васкрсни пут свих невино пострадалих од Косова до данашњих дана.

Раније је СПН писао како је служен помен настрадалим Србима код Придворачке јаме.

Pročitajte takođe

Поглавар СПЦ честитао годишњицу устоличења Патријарху Данилу

Ово је Предстојатељу Бугарске Православне Цркве друга годишњица устоличења.

Патријарх Порфирије послао честитку Митрополиту Онуфрију

Поглавар СПЦ је кијевском Митрополиту честитао имендан.

Патријарх Кирил честитао важне годишњице Поглавару СПЦ

Патријарху Порфирију је стигла честитка од Патријарха московског и све Русије Кирила.

У Мозамбику уприличено треће масовно крштење овог месеца

Тако је Мозамбик добио више од двадесет нових православних хришћана.

Обележена друга годишњица преноса иконе Живоначалне Тројице у Сергијеву лавру

Прошло је две године од како је икона Живоначалне Тројице из Тетрјаковске галерије враћена у Сергијеву лавру.

Митрополит Лукијан прославио нови јубилеј

Наиме, он се већ три деценије налази на челу Темишварске епархије.