Обележена је годишњица одбране Сарајевско-романијске регије

Парастос јунацима на Равној Романији. Фото: СПЦ

Поводом годишњице одбране Сарајевско-романијске регије у организацији Владе Републике Српске и Министарства борачко-инвалидске заштите 16. јуна 2026. године у манастиру Светог великомученика Георгија на Равној Романији је служен парастос погинулим војницима, војсковођама и настрадалом народу те регије.

Молитве за душе свих пострадалих узнели су: архимандрит Андреј, настојатељ манастира; умировљени протојереј-ставрофор Мило Рацковић; протосинђел Владимир, намесник манастира Кнежина; војни свештеници: протојереј Милорад Милинковић, протонамесник Душко Лаловић, јереји Немања Лакић и Томислав Пајевић; протојереј Дражен Делић, парох добрињски.

Присутном верном народу пригодном беседом обратио се игуман Андреј, који је подсетио на значај жртве војника, војсковођа и верног народа који су својим животима бранили и одбранили земљу у којој се данас ужива слобода.

„Сви смо позвани да ту жртву ценимо, поштујемо и никад не заборавимо“,— нагласио је архимандрит Андреј.

Парастосу су присуствовали чланови породица пострадалих, представник саветник у Министарству борачко-инвалидске заштите г. Зоран Бенак, представник амбасаде Републике Србије гђа Наташа Ђорђевић, градоначелник Источног Сарајева г. Љубиша Ћосић, начелник општине Соколац г. Страхиња Башевић, представници локалних управа и борачких организација са ове регије.

Сви сабрани су после парастоса присуствовали и пригодној академији у порти манастира Светог Георгија на Равној Романији.

На унутрашњим зидовима овог храма, уместо иконописа, уписана су имена више од 4.000 српских бораца погинулих у одбрани Сарајевско-романијске регије.

Претходно је на Војничком гробљу "Нови Зејтинлик" на Сокоцу где је сахрањено 949 погинулих бораца служен помен, те положени венци и цвеће.

Одбрана Сарајевско-романијске регије, била је један од најтежих задатака Војске Републике Српске у коме је Сарајевско-романијски корпус корпус одбио 35 офанзива непријатељских снага.

Овај корпус формиран је 22. маја 1992. године према налогу Главног штаба Војске Републике Српске, а његове јединице су биле размештене на ширем подручју Сарајева.

Дан одбране Сарајевско-романијске регије обележава се у организацији Одбора Владе Републике Српске за његовање традиција ослободилачких ратова као историјски догађај од републичког значаја.

Раније је СПН писао како је Патријарх Порфирије служио у Саборној цркви. 

Pročitajte takođe

Широм храмова СПЦ обележен празник Светог Теодора Стратилата

У храмовима СПЦ торжествено и молитвено је обележен празник Светог Теодора Стратилата.

Обележена је годишњица одбране Сарајевско-романијске регије

На Равној Романији служен је помен и парастос погинулим војницима Војске Републике Српске.

Митровачка гимназија озваничила сарадњу са Хиландаром

Ова сарадња је спојила једну од највећих српских светиња са једном од најстаријих и цењенијих образовних установа у земљи.

Сремска Митровица домаћин научног скупа и симпозијума

У Сремској Митровици уприличен је јединствен акредитован Симпозијум-стручни скуп на тему „Научни и црквени поглед на даровитост".

Без Бога лаж постаје истина, упозорава Патријарх

Патријарх Порфирије поручио је да човек без Бога губи способност правилног расуђивања, док вера доноси просвећење и мир.

Беседа патријарха: Лепота творевине сведочи о Творцу

Говорећи о јеванђељским речима о птицама и пољском цвећу, патријарх Порфирије указао је на лепоту Божје творевине и место човека у њој.