Свети Василије Острошки торжествено прослављен у Острогу

Слава манастира Острог. Фото: Митрополија црногорско-приморска.

На празник Светог Василија Острошког Чудотворца, 12. маја 2026.године славу манастира Острог, на платоу испред Горњег манастира служена је Света архијерејска Литургија.

Литургијом је началствовао Архиепископ Јашија и Митрополит молдавски и буковински г. Теофан.

Њему је саслуживало мноштво Архијереја СПЦ уз учешће више хиљада верника.

Након читања Светог Јеванђеља архипастирском беседом присутнима се обратио Архиепископ лосанђелески и западноамерички г. Максим.

Владика Максим је нагласио да Свети Василије није само црвено слово у календару, већ знамење присуства Божијег.

Подсетивши на речи Светог Јустина Ћелијског, он је казао да је Бог даровао Светог Василија Цркви, свету и сваком човеку, као сведока Своје Славе.

"Највећи чудесни преображај који Свети Василије дарива није само исцељење наших клонулих тела или депресивних душа, него преображај срца",– казао је Владика Максим.

На крају Свете службе Божије сабранима се обратио Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски г.Јоаникије.

Митрополит је изразио радост због присуства великог броја верника на празничном сабрању у Острошкој светињи, посебно деце и младих, који су притекли Светом Василију Острошком са разних страна.

Многи од њих препешачили су дуге путеве да се поклоне Свецу на дан његовог празника.

"Ова омладина, која је ових дана приступала кивоту Светога Василија Острошкога, жељна светиње, видимо да тражи смисао живота. И нека их Господ удостоји да нађу оно што траже ради свога спасења, да умноже своје таленте и Божија благодат, која се излива преко Острошке светиње, да их просветли и укрепи и руководи у све дане живота њиховога“,– беседио је митрополит Јоаникије.

Последњи се верном народу обратио гост из Румуније.

"Свети јерарх Василије Острошки Чудотворац и многокорисна Света преподобна Петка из Јаша уједињују православне хришћане из ових крајева света. Скоро сваке седмице, многобројни хришћани из Црне Горе, Србије и из других балканских земаља долазе у Саборни храм Јаша да се смерно поклоне моштима Свете Петке. Истовремено, многи румунски ходочасници долазе овамо у Острог да би частвовали Светог јерарха Василија и да би принели хвалу Богу који чини толико чудесних дела кроз свете своје",– закључио је румунски Архијереј.

Раније је СПН писао о ходочашћу од Подгорице до Острога. 

Pročitajte takođe

Представници научних кругова СПЦ се састали са Митрополитом волоколамским Антонијем

Сусрет је уприличен у Одељењу за спољне црквене послове Московске патријаршије.

Манастир Шенђурац домаћин веронаучног кампа

Веронаучни камп већ деценијама представља једно од најзначајнијих сабрања деце и младих у Епархији темишварској, потврђујући своју важну улогу у духовном васпитању нових поколења.

Министарство културе донирало новац Студеници

Новац је намењен за реконструкцију конака и археолошка истраживања.

У Пљевљима се организује "Српско културно лето"

Ово ће бити пети пут како се ова манифестација одржава у Пљевљима.

Отворена изложба Ликовне колоније „Видовдан“

Изложба је уприличена у Галерији уметности Приштина Дома културе “Грачаница”.

Уприличен је концерт "За Цркву на Шари"

Концерт је одржан у великој дворани Центра за културу „Влада Дивљан“ у Београду.