НИС и СПЦ потписали уговор о донацији земљишта манастира Војловица

НИС и СПЦ потписали уговор о даривању земљишта. Фото: СПЦ

Митрополит банатски г. Никанор и генерални директор Нафтне индустрије Србије г. Кирил Тјурдењев потписали су 11. маја 2026. године Уговор о донацији којим се Епархији банатској дарује земљиште са манастиром Војловицом у Панчеву, који се од 1965. године налази у комплексу Рафинерије Панчево.

Уговор је потписан у Патријаршијском двору у Београду у присуству Патријарха српског г. Порфирија и чланова Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве.

Том приликом, г. Тјурдењев је рекао да „данашњи сусрет има посебан значај за компанију НИС и представља чин одговорности и поштовања према заједници у којој послујемо“.

„Свесни смо да је Српска Православна Црква један од носилаца духовног и културног идентитета српског народа и зато нам је важно да будемо поуздан партнер“, рекао је г. Тјурдењев и додао да је „манастир Војловица као драгоцени средњовековни споменик, за нас и место духовне снаге, које већ деценијама чува нашу рафинерију и наше рафинерце“.

„Ми данас не поклањамо само земљиште и објекат манастира, већ желимо да подржимо манастир Војловицу у мисији окупљања верника. Зато је ово што данас чинимо истовремено и наш залог који остављамо будућим генерацијама",– рекао је Тјурдењев.

Затим се Патријарху српском г. Порфирију и присутним архијерејима, амбасадору Руске Федерације у Србији и свима сабранима обратио и Митрополит банатски г. Никанор, који је подвукао да су сви сабрани „сведочили тренутку велике историјске правде и духовне радости, у којем се задужбина Светог деспота Стефана Лазаревића, наш манастир Војловица, враћа свом изворном дому“.

„Потписивање овог уговора није само правни акт, већ чин братске љубави и дубоког поштовања према нашим историјским вредностима. Враћањем овог манастира Српској Православној Епархији банатској, односно Српској Православној Цркви, компанија НИС показује високу свест о важности очувања православног идентитета и културе“,–рекао је митрополит Никанор.

Манастир Светих архангела – Војловица, који се налази у близини Панчева и припада Епархији банатској Српске Православне Цркве, један је од најзначајнијих духовних и културно-историјских споменика на тим просторима.

Светиња се данас налази у склопу Рафинерије нафте, која је изграђена 1965. године.

Манастир је основан у 15. веку, као задужбина Светог деспота Стефана Лазаревића и током своје богате историје, одолео је бројним изазовима и искушењима, сачувао своју духовну и културну мисију, остајући символ постојаности и вере. Због својих изузетних историјских, архитектонских и културних вредности, манастир је проглашен културним добром од изузетног значаја.

У току Другог светског рата у манастиру Војловици су били заточени Патријарх српски Гаврило (Дожић) и Свети владика Николај (Велимировић).

У манастирском храму налази се чудотворна икона Богородице са натписом: „Образ многопјенениј и чудотворниј пресвјатија Богородици“, којој је Свети владика Николај у току свог заточеништва, написао канон и назвао га „Канон Пресветој Богородици Словесници“.

Раније је СПН писао како је румунски Архијереј посетио Цетињски манастир. 

Pročitajte takođe

Представници научних кругова СПЦ се састали са Митрополитом волоколамским Антонијем

Сусрет је уприличен у Одељењу за спољне црквене послове Московске патријаршије.

Манастир Шенђурац домаћин веронаучног кампа

Веронаучни камп већ деценијама представља једно од најзначајнијих сабрања деце и младих у Епархији темишварској, потврђујући своју важну улогу у духовном васпитању нових поколења.

Министарство културе донирало новац Студеници

Новац је намењен за реконструкцију конака и археолошка истраживања.

У Пљевљима се организује "Српско културно лето"

Ово ће бити пети пут како се ова манифестација одржава у Пљевљима.

Отворена изложба Ликовне колоније „Видовдан“

Изложба је уприличена у Галерији уметности Приштина Дома културе “Грачаница”.

Уприличен је концерт "За Цркву на Шари"

Концерт је одржан у великој дворани Центра за културу „Влада Дивљан“ у Београду.