Одржава се ходочашће од Подгорице до Острога
Ходочашће до Острога. Фото: Митрополија црногорско-приморска .
Са платоа Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици је 10. маја 2026.године уз благослов Архиепископа цетињског Митрополита црногорско-приморског г. Јоаникија, свечано кренуло двадесет четврто традиционално ходочашће ка Манастиру Острог, у сусрет празнику Светог Василија Острошког Чудотворца.
Неколико хиљада верника, већином младих људи, сабрало се на платоу подгоричке светиње како би молитвеним ходом, дугим око четрдесет километара, узнели своје молитве и благодарност великом острошком светитељу.
Организатор ходочашћа протојереј мр Предраг Шћепановић, архијерејски намесник подгоричко-даниловградски, казао је да ове године у литији учествује више од три хиљаде људи, истичући да је реч о једном од најлепших и најмасовнијих молитвених сабрања у Црној Гори.
Он је подсетио да ово ходочашће већ скоро четврт века окупља верни народ, те да је и ове године, пред полазак литије, затражен благослов и молитвено заступништво блаженопочившег Митрополита Амфилохија, који је благословио и прво ходочашће пре двадесет четири године.
Традиционално ходочашће од Подгорице до Острога већ деценијама представља једно од најупечатљивијих сведочанстава живе вере народа у Црној Гори.
Раније је СПН писао како су ходочасници из Херцег Новог кренули пешке до Острога.
Pročitajte takođe
Представници научних кругова СПЦ се састали са Митрополитом волоколамским Антонијем
Сусрет је уприличен у Одељењу за спољне црквене послове Московске патријаршије.
Манастир Шенђурац домаћин веронаучног кампа
Веронаучни камп већ деценијама представља једно од најзначајнијих сабрања деце и младих у Епархији темишварској, потврђујући своју важну улогу у духовном васпитању нових поколења.
Министарство културе донирало новац Студеници
Новац је намењен за реконструкцију конака и археолошка истраживања.
У Пљевљима се организује "Српско културно лето"
Ово ће бити пети пут како се ова манифестација одржава у Пљевљима.
Отворена изложба Ликовне колоније „Видовдан“
Изложба је уприличена у Галерији уметности Приштина Дома културе “Грачаница”.
Уприличен је концерт "За Цркву на Шари"
Концерт је одржан у великој дворани Центра за културу „Влада Дивљан“ у Београду.