Призренски Саборни храм прославио своју славу

Ђурђевдан у Призрену. Фото: Епархија рашко-призренска.

Слава Саборног храма Светог великомученика Георгија у Призрену је прослављена 6. маја 2026.године светом Литургијом којом је началствовао Митрополит рашко-призренски г. Теодосије.

Уз саслужење Преосвећеног викарног Епископа моравичког г. Тихона и више свештенослужитеља Епархије рашко-призренске.

За певницом су појали професори и ученици Призренске богословије.

После читања светог Јеванђеља, епископ Тихон је верном народу говорио о подвигу и сведочењу вере Светог великомученика Георгија Победоносца.

"Кроз страдање је ушао у славу Божју и удостојио се радости у Христу, чија је страдања својим животом посведочио. И ми, православни хришћани, позвани смо да се не одричемо крста, већ да се сјединимо са Христом страдалним и васкрслим",– рекао је Архијереј.

Он је даље истакао да се у богослужбеном животу Цркве, а нарочито у светој Литургији, човек благодаћу Божјом дотиче тајне Царства небеског и већ сада предокуша радост будућег века.

"Кроз благодат Божју и енергије Духа Светог, ми у Цркви не само да се сећамо онога што је било, већ духовно проживљавамо и оно што ће доћи - Други долазак Господа нашег Исуса Христа у слави", – казао је епископ Тихон.

По завршетку свете Литургије, митрополит Теодосије је предводио славску литију око храма, уз читање светог Јеванђеља, после чега је благосиљан славски колач.

Том свечаном приликом, митрополит Теодосије је истакао да је љубав Божја сабрала верни народ у древном царском граду Призрену да заједно прославе Васкрсење Христово, празник Преполовљења и Светог великомученика Георгија.

"И ми данас сведочимо да смо Христови, иако нас је овде мало и иако у овоме граду од многих нисмо пожељни. Ипак, опстајемо вером, надом и љубављу у помоћ Божју",— поручио је митрополит Теодосије.

Митрополит је посебно указао на значај сведочења вере у Призрену, нагласивши да су управо деца, богословци, професори и сви верни који живе у овом граду живо сведочанство васкрслог Христа.

"Као и наши преци, и ми морамо бити спремни да, ако затреба, жртвом и страдањем посведочимо веру, истину и правду. Само тако можемо задобити спасење и живот вечни у Царству небеском", – казао је митрополит Теодосије, поздрављајући сабране радосним васкршњим поздравом Христос васкрсе!

После богослужења, припремљена је трпеза љубави поводом счаве Сабоног храма и крсне славе митрополита Теодосија.

Раније је СПН писао о слави храма Светог Георгија под Горицом. 

Pročitajte takođe

Патријарх Порфирије поново посетио изложбу „Свети Сава”

Уникатна изложба о Светом Сави се одржава у Галерији САНУ.

Одржан је сабор вероучитеља Митрополије црногорско-приморске

Сабор је уприличен на Цетињу.

У Требињу се организују кампови спорта, математике, НТЦ учења и традиције

Децу из Требиња очекује забавно и занимљиво лето.

Завршена Школа црквеног појања „Ненад Барачки” у манастиру Шенђурац

Школа појања се традиционално одржава у манастиру Шенђурцу.

Нова књига Ђорђа Брујића успоставља дијалог између традиције и савремености

Ова књига доноси и осврте на новија књижевна остварења, настојећи да успостави дијалог између традиције и савремености.

У Тивту ниче нова црква Светих Сергија и Вакха

Нова светиња у Тивту биће посвећена Светим Сергију и Вакху.