Влада Мађарске помаже обнову Српског Ковина
Помоћ Српском Ковину. Фото: Епархија будимска.
У понедељак, 22. децембра 2025. године, представници медија окупили су се у манастиру Успења Пресвете Богородице у Српском Ковину поводом заједничке изјаве Епархије будимске и Државног секретаријата за односе са црквама и националним мањинама у вези са предстојећом обновом манастира.
Најпре је др Коста Вуковић излагањем о историјском и културно-уметничком значају Српског Ковина увео присутне и у данашњи контекст неопходне обнове и заштите културног и духовног наслеђа.
Државни секретар г. Миклош Шолтес саопштио је да је Секретаријат односно Влада Мађарске определила средства у износу од 100 милиона форинти за потребе обнове манастира Српски Ковин.
Овом приликом државни секретар је нагласио значај односа Владе Мађарске и Српске православне цркве односно Епархије будимске и у том смислу најавио и даљу подршку нашим парохијама.
Митрополит будимски г. Лукијан захвалио је државном секретару Шолтесу и Влади премијера Орбана који су препознали значај али и угроженост ове јединствене светиње у Мађарској.
Митрополит је нагласио да ће ова средства бити утрошена на обнову крова овог манастира и изразио наду да је ово само прва фаза помоћи односно прва фаза радова и да ће Влада Мађарске наставити да подржава целокупну обнову ове светиње.
Раније је СПН писао о дану Градске општине Обреновац.
Pročitajte takođe
Представници научних кругова СПЦ се састали са Митрополитом волоколамским Антонијем
Сусрет је уприличен у Одељењу за спољне црквене послове Московске патријаршије.
Манастир Шенђурац домаћин веронаучног кампа
Веронаучни камп већ деценијама представља једно од најзначајнијих сабрања деце и младих у Епархији темишварској, потврђујући своју важну улогу у духовном васпитању нових поколења.
Министарство културе донирало новац Студеници
Новац је намењен за реконструкцију конака и археолошка истраживања.
У Пљевљима се организује "Српско културно лето"
Ово ће бити пети пут како се ова манифестација одржава у Пљевљима.
Отворена изложба Ликовне колоније „Видовдан“
Изложба је уприличена у Галерији уметности Приштина Дома културе “Грачаница”.
Уприличен је концерт "За Цркву на Шари"
Концерт је одржан у великој дворани Центра за културу „Влада Дивљан“ у Београду.