У Пироту је служен помен на српско-грчком војничком гробљу

У четвртак, 11. септембра 2025. године, Митрополит нишки г. Арсеније служио је помен српским и грчким војницима на војничком гробљу у Пироту.

Овде почивају земни остаци 358 војника треће грчке армије, који су након пробоја Солунског фронта боравили у овим крајевима као војна испомоћ ратом разореној Србији. Шпанска грозница однела животе многих од њих, а захваљујући труду Екатерине Леванти, тела поменутих 358 војника сакупљена су из околних села и похрањена на овом месту давне 1923. године.

Непосредно поред грчког гробља налази се и споменик пострадалим јунацима пиротског краја, којих је 7610 пало на бранику вере и Отаџбине током ослободилачких ратова у периоду од 1912. до 1919. године.

Државној свечаности присуствовало је мноштво представника цивилних и војних власти, како из земље, тако и из иностранства, а након говора уприличен је и пригодни културно-уметнички програм.

Раније је СПН писао о годишњици битке на Плочнику. 

Pročitajte takođe

Представници научних кругова СПЦ се састали са Митрополитом волоколамским Антонијем

Сусрет је уприличен у Одељењу за спољне црквене послове Московске патријаршије.

Манастир Шенђурац домаћин веронаучног кампа

Веронаучни камп већ деценијама представља једно од најзначајнијих сабрања деце и младих у Епархији темишварској, потврђујући своју важну улогу у духовном васпитању нових поколења.

Министарство културе донирало новац Студеници

Новац је намењен за реконструкцију конака и археолошка истраживања.

У Пљевљима се организује "Српско културно лето"

Ово ће бити пети пут како се ова манифестација одржава у Пљевљима.

Отворена изложба Ликовне колоније „Видовдан“

Изложба је уприличена у Галерији уметности Приштина Дома културе “Грачаница”.

Уприличен је концерт "За Цркву на Шари"

Концерт је одржан у великој дворани Центра за културу „Влада Дивљан“ у Београду.